Na świecie jest wiele tradycji i zwyczajów, które nie tylko warto poznać, ale przede wszystkim super jest je przeżyć. Zajrzyjmy więc na chwilę do Hiszpanii, aby poznać 10 lokalnych tradycji, które pomogą zakochać się w tym kraju na Półwyspie Iberyjskim.
Światowy Dzień Krokieta
Nie ma lepszego sposobu na zaostrzenie apetytu jak rozpoczęcie „podróży” po dziesięciu mniej znanych hiszpańskich tradycjach od złożenia hołdu jednej z najpopularniejszych tapas w kraju. Co roku 16 stycznia, począwszy od roku 2015, obchodzony jest Światowy Dzień Krokieta. Pomysł wypromowała madrycka restauracja specjalizująca się w krokietach i z czasem coraz więcej tawern, barów i znanych obiektów gastronomicznych w stolicy oraz innych miastach przyłączało się do wydarzenia, przygotowując specjalny przepis na tę okazję. Do konkursu stanęły krokiety z borowika, szynki iberyjskiej, suszonego mięsa, dorsza, małży, krewetek z czosnkiem, sera Cabrales, pora i marchewki, a nawet czekolady!
Festiwale gastronomiczne podczas karnawału w Kadyksie
Czy wiadomo Ci, że na kilka tygodni przed oficjalnym rozpoczęciem karnawału w Kadyksie można wziąć udział w ciekawych darmowych degustacjach? Mowa tu o festiwalach gastronomicznych organizowanych na znanych ulicach i placach miasta przez grupy i zgrupowania biorące udział w karnawale, podczas których serwowane są typowe produkty, takie jak np. podawane na deser pestiños, małże, jeżowce, krewetki, tortillitas z krewetkami (omlety), ostrygi, papas aliñás (ziemniaki w mundurkach, po obraniu polane np. smażoną cebulą i posypane natką pietruszki) czy wino Manzanilla Sanlucar de Barrameda oraz wiele innych. To niepowtarzalna okazja, by docenić autentyczny smak karnawału.
Śpiewy Las Marzas w północnej Hiszpanii
Czy chcesz powrócić do czasów, kiedy dawniej świętowano początek wiosny w północnej części Hiszpanii? W ostatnim dniu lutego lub pierwszym dniu marca w wielu miejscowościach regionów takich jak Kantabria, Asturia, Burgos, León, Palencia, Salamanka, Soria, Valladolid i Bizkaia kultywowana jest folklorystyczna tradycja śpiewania Marzas, czyli popularnych kupletów poświęconych wiośnie, przyrodzie i miłości, po którym zazwyczaj ma miejsce degustacja lokalnych produktów.
23 kwietnia: czytanie Don Kichota, książki i róże
Wśród wydarzeń związanych z obchodami Międzynarodowego Dnia Książki, co roku 23 kwietnia odbywa się lektura ciągła Don Kichota, która trwa przez 48 godzin, a czytający zmieniają się co około 10 minut. Lektura, która odbywa się w centrum kultury Círculo de Bellas Artes w Madrycie od 1996 roku jest prekursorem takich obchodów, a wśród czytających corocznie skupia laureata hiszpańskiej nagrody literackiej Nagrody Cervantesa oraz przedstawicieli hiszpańskiego życia politycznego, społecznego i kulturalnego, a także anonimowych obywateli. Jednak wydarzenie to objęło swym zasięgiem wiele innych miast, takich jak Alcalá de Henares, Villarrobledo (Albacete), Jaén, Toledo itd. Ponadto tego samego dnia w Katalonii obchodzone jest święto jej patrona Sant Jordi, impreza łącząca obchody dnia książki i dnia zakochanych, podczas której zgodnie z tradycją pary obdarowują się książkami i różami.
Dzień napoju Horchata w Alboraya (Walencja)
5 lipca to data, o której warto pamiętać, wybierając się w podróż do Walencji, ponieważ można wziąć udział w wyjątkowym święcie poświęconym tradycyjnemu lokalnemu napojowi: przysmakowi z migdałów ziemnych zwanemu horchata. Gremium rzemieślników wytwarzających horchatę i biuro informacji turystycznej w Alboraya rozdają tysiące szklaneczek horchaty oraz dające się zamoczyć w tym orzeźwiającym, popularnym napoju słodkie biszkopciki o nazwie fartons.
Sylwester w sierpniu w Berchules (Grenada)
Po awarii prądu, która nastąpiła 31 grudnia 1994 roku i uniemożliwiła mieszkańcom andaluzyjskiego miasta Bérchules (Grenada) świętowanie Sylwestra, podjęli oni decyzję, że imprezę sylwestrową powtórzą w biały dzień w środku lata. Tak powstało to osobliwe wydarzenie, do którego w każdy pierwszy weekend sierpnia przyłączają się zwiedzający i mieszkańcy sąsiednich miejscowości, a które łączy w sobie wszystkie tradycje bożonarodzeniowe w Hiszpanii: spożywanie winogron, a nawet kawalkadę Trzech Króli.
Festiwal Dusz (Soria)
Od 23 października do 1 listopada miasto Soria pozostaje spowite tajemnicą. Wszystko to, aby oddać hołd jednemu z najlepszych horrorów w literaturze hiszpańskiej, legendzie „El Monte de las Ánimas” (Góra dusz), której autorem jest Gustavo Adolfo Bécquer. Festiwal Dusz to prawdziwy spektakl, który łączy lekturę opowiadań pełnych grozy w ruinach kościoła San Nicolás, nocne pochody i defilady z pochodniami i szkieletami, muzykę na żywo na instrumentach perkusyjnych i dudach, elementy ognia oraz czytanie opowiadania Bécquera nad brzegiem rzeki Duero na zakończenie imprezy, przypadające w święto zmarłych.
Bitwa na mąkę, jajka i petardy w Ibi (Alicante)
Święto Posypanych Mąką obchodzone jest co roku 28 grudnia w Ibi (Alicante). Burmistrz przekazuje władzę „posypanym mąką”, którzy przez cały dzień będą sprawować władzę nad gminą i dadzą sygnał rozpoczęcia tradycyjnej bitwy na mąkę, jajka i petardy, podczas której dobra zabawa jest zagwarantowana. Kulminacją dnia jest wielki taneczny pochód, w którym uczestniczy całe miasto.
Bieg San Silvestre
Jeśli zdecydujesz się na prawdziwe świętowanie końca roku w Hiszpanii, oprócz udziału w licznych uroczystościach związanych z Bożym Narodzeniem będziesz mieć okazję uczestniczyć w bardzo ciekawym wydarzeniu sportowym. Bieg San Silvestre to wydarzenie, w którym Hiszpanie tradycyjnie już biorą udział z rodziną, przyjaciółmi lub współpracownikami po południu 31 grudnia, ubrani w czapki Mikołaja lub urocze kostiumy. Bieg San Silvestre Vallecana w Madrycie jest najbardziej międzynarodowym i najliczniejszym, ale praktycznie każde miasto w Hiszpanii organizuje swój własny bieg, wyznaczając zwykle dwie trasy: jedną dla wszystkich, o długości około pięciu kilometrów i drugą o długości dziesięciu kilometrów, bardziej przypominającą zawody sportowe.
/Źródło: www.spain.info/