Tradycja sięgająca pokoleń
Od pokoleń lipczaninie wykonywali palmy, które święcone były w niedzielę palmową. Jednak na samym początku nie były one tak wysokie i tak strojne. Palma świadczyła o zamożności gospodarza i jego statusie społecznym. Jej wysokość zależała zawsze od wielkości gospodarstwa. Jeśli morgów dziesięć, dziesięć metrów palmy wykonywał właściciel. Wraz ze wzrostem popularności konkursu rosły też palmy.
Ciekawą i zabawną do dziś anegdotą jest historia o tym, jak przed laty konkurs wywołał kontrowersję z ówczesnym lipnickim proboszczem ks. Janem Sarną (lata 60-te XX wieku). Nie był on zadowolony, że wysokie palmy wnoszone są do kościoła, ponieważ zasłaniały całą ambonę i dotykały wiszących u sufitu żyrandoli. Bojąc się o wytrzymałość pająków, ustawił w Niedzielę Palmową przed kościołem pniak (jak wspominają mieszkańcy) i sam siekierą obcinał te palmy, które jego zdaniem zagrażały wysokością.
– czytamy na stronie https://kulturalipnica.pl/konkurs-lipnickich-palm/
Zgodnie z tradycją z poświęconych palmowych witek gospodarze przygotowują krzyżyki, które w Wielki Piątek wbijają w pola i zagony oraz zatykają w centralnym miejscu swojego domu, na pamiątkę śmierci Jezusa. Krzyże te chronić też mają domostwa, gospodarstwa i plony przed żywiołami.
Rekordzistka? Blisko 38 metrów!
Najwyższą palmę (37 metrów i 78 centymetrów) w historii 60-letniej tradycji konkursu, wykonał w 2019 roku, 21-letni wtedy mieszkaniec Lipnicy Górnej Andrzej Goryl. Oprócz pasji do wykonywania palm interesuje się także motoryzacją, głównie szybkimi samochodami. Jest strażakiem w Ochotniczej Straży Pożarnej. Na co dzień pracuje w firmie budowlanej, a po pracy pomaga rodzinie w gospodarstwie rolnym. Młody, ambitny, uśmiechnięty chłopak, z pozytywną energią, a od kwietnia 2019 roku, za sprawą rekordu palmowego, rozpoznawalny w całej Polsce
– dowiadujemy się na stronie Kultura Lipnicka.
Do konkursu mogą być zgłaszane palmy wykonane wg wzoru palmy tradycyjnej, z naturalnych surowców takich jak: pędy wierzby (wiklina), suszone kwiaty, roślinność zielona np. bukszpan, jałowiec oraz bibułowe kwiaty i wstążki. Wiązanie palmy powinno być wykonane z pędów wierzby. Do budowy palmy nie można używać drutu, gwoździ i sznurków z tworzyw sztucznych. Palma musi być wykonana tak, aby jej wykonawca był w stanie objąć ją dłońmi na wysokości 1 metra.
Kilka kategorii, wspólna zabawa
Palmy do konkursu można zgłaszać w pięciu kategoriach. Będą palmy dziecięce do 3 metrów wysokości, palmy niskie od 3 do 7 metrów a także palmy średnie od 7 do 14 metrów wysokości. Do Lipnicy przyjeżdża się oglądać palmy rekordzistki. To kategorie od 14 do 22 metrów wysokości i palmy najwyższe powyżej 22 metrów.
Palmy będą mierzone i oceniane przez Komisję Artystyczną na lipnickim rynku w godzinach od 7.30 do 10.00. Występy zespołów regionalnych rozpoczną się o 8.00. Msza św. w kościele będzie o 11.00 a poprzedzi ją poświęcenie palm na rynku.
Ogłoszenie wyników 65. Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego nastąpi około godz. 13.00. Będzie także można zwiedzać zabytki, w tym kościół św. Leonarda, jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce, wpisany w 2003 r. na Listę UNESCO.
Co czeka odwiedzających Lipnicę Murowaną?
Program 65. Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego Lipnica Murowana 24 marca 2024 r.
RYNEK LIPNICKI
- od godz. 7.30 Inauguracja Konkursu, mierzenie, ocena, stawianie palm
- od godz. 8.00 Występy zespołów: Strażacka Orkiestra Dęta z Rajbrotu, Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” z Krakowa, Zespół Regionalny „Górzanie” z Lipnicy Górnej, „Hosanna na niebiosach” – Eucharystyczny Ruch Młodych
- godz. 10.40 Oficjalne otwarcie Konkursu przez Wójta Gminy Lipnica Murowana
- godz. 10.50 Poświęcenie palm na lipnickim rynku
- godz. 11.00 Uroczysta msza św. w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła
- godz. 12.00 Występy zespołów: Zespół Regionalny Krakowiacy Ziemi Brzeskiej z Brzeska, Kapela Ludowa ze Strzeszyc
- godz. 13.00 Ogłoszenie wyników Konkursu Palm oraz wręczenie nagród
- godz. 13.45 Występy zespołów: Marek i Łukasz Hajduk, Zespół Regionalny Krakowiacy Ziemi Brzeskiej, Koncert Strażackiej Orkiestry Dętej z Lipnicy Dolnej
KOŚCIÓŁ ŚW. LEONARDA
- godz. 17.00 Koncert akordeonowy „W odsłonie klasyki” w wykonaniu Bartłomieja Widełki
Wydarzenia towarzyszące:
– żywe warsztaty wykonywania palm
– jarmark wielkanocny
– indywidualne zwiedzanie zabytków
/Źrodła: visitmalopolska.pl, kulturalipnicka.pl/