Każdego roku – w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca – chrześcijanie na całym świecie obchodzą Wielkanoc. W tak zwany Wielki Czwartek zaczyna się Triduum Sacrum, czyli najważniejszy czas w roku dla wszystkich wierzących. W ciągu tych dni (tak naprawdę od wieczornej mszy w czwartek do nieszporów w sobotę) wierni wspominają mękę, śmierć i i zmartwychwstanie Chrystusa. W 2018 roku byliśmy w Izraelu i Palestynie. Wówczas odwiedziliśmy miejsca, które według tradycji były miejscami wydarzeń, opisanych w Ewangeliach. Dlatego postanowiliśmy w kilku słowach je zaprezentować. W tym wpisie weźmiemy was w miejsca z Wielkiego Czwartku. Nie mamy niestety zdjęć z Wieczernika, dlatego dziś zaczynamy od Ogrodu Oliwnego.
Ogród Getsemani
Ogród Oliwy, zwany po hebrajsku Getsemani, to miejsce, do którego Jezus udał się z Apostołami na modlitwę po ostatniej wieczerzy. Znajduje się u podnóża Góry Oliwnej w Dolinie Cedronu w Jerozolimie. Według Ewangelii Jezus wielokrotnie przychodził tam na modlitwę. Tego wieczora zabrał ze sobą swoich uczniów, którzy zmęczeni kilkukrotnie usnęli. To właśnie do Getsemani w tym czasie przyszedł Judasz wraz z żołnierzami, którzy pojmali Jezusa i zaprowadzili przed sąd.
Obecnie pośrodku znajduje się Bazylika Konania, zwana Kościołem Wszystkich Narodów. Położona jest w miejscu, w którym według tradycji Jezus modlił się przed śmiercią. Jest to stosunkowo nowa budowla, ponieważ powstała w latach 1922-1924. Swoją drugą nazwę, czyli Kościół Wszystkich Narodów, zawdzięcza fundatorom. Na jego budowę „zrzuciło” się 12 Państw: USA, Niemcy, Kanada, Belgia, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Francja, Meksyk, Chile, Argentyna i Brazylia. Polska także miała wkład w obecny wygląd świątyni, ponieważ ufundowała mozaikę, przedstawiającą zdradę Judasza, pojmanie Jezusa oraz odcięcie ucha przez Piotra.
Drzewa, które stoją od kilku tysięcy lat
W centralnej części kościoła znajduje się płaska skała, na której, ponownie według tradycji chrześcijańskiej, miał modlić się Jezus przed pojmaniem. Nie trzeba dopowiadać, że miejsce to cieszy się ogromnym kultem. Do kościoła przylega także Grota Pojmania Jezusa, zwana Grotą Getsemani. Obok znajduje się także podziemny kościół Grobu Marki Bożej. Według apokryfów to właśnie z tego miejsca Matka Jezusa została wzięta do nieba z duszą i ciałem.
Sam ogród jest bardzo stary. Niektórzy twierdzą, że drzewa sięgają 900 lat wstecz, natomiast korzenie nawet 2000 lat. To zasługa chociażby tego, że przez lata nie zaatakowały je nigdy żadne bakterie. Są to tym samym najstarsze znane drzewa liściaste na świecie.
Jak będziecie w Jerozolimie to koniecznie udajcie się do Getsemani!