W poprzednich artykułach zabraliśmy Was do Ogrodu Getsemani (Ogrodu Oliwnego) oraz na Drogę Krzyżową (Via Crucis). Kolejnym miejscem, w którym według tradycji działy się wydarzenia, opisane w Ewangelii, jest Bazylika Grobu Świętego. Znajduje się na końcu Via Dolorosa, czyli Drogi Krzyżowej, o której pisaliśmy wczoraj. Bazylika Grobu Świętego jest najważniejszą świątynią chrześcijańska. Wybudowana została w miejscu męki, ukrzyżowania, złożenia do grobu i zmartwychwstania Jezusa. Jej historia jest bardzo burzliwa.
Burzliwa historia świątyni
Bazylika Groby Pańskiego nie jest to pierwszą świątynia, która stoi w tym miejscu. Pierwotna, zbudowana w IV wieku przez cesarza Konstantyna, była trzykrotnie większa. W 614 roku zniszczyli ją Persowie. Następnie w mniejszych rozmiarach odbudował ją Patriarcha Modest, aby ponownie, w 1009 roku doszczętnie zniszczyli ją wysłannicy Kalifa Al-Hakima. 99 lat później Jerozolimę zdobyli Krzyżowcy, którzy odbudowali świątynię. Nie był to jednak koniec, ponieważ przez stulecia niszczyły ją pożary, trzęsienia ziemi czy kradzieże. Obecny wygląd zawdzięcza wielokrotnym renowacjom i przebudowom.
Dla nas największą ciekawostką jest fakt, że nie jest własnością żadnego Kościoła Chrześcijańskiego. Pieczę nad nią sprawują Grecki Prawosławny Patriarchat Jerozolimy Kościół Łaciński, reprezentowany przez Franciszkanów oraz Apostolski Kościół Ormiański. Świątynia udostępniana jest także innym wyznaniom. Co najbardziej niezwykłe (i zarazem smutne – zaraz wyjaśnimy dlaczego) jest to, że klucze do niej są w posiadaniu…Muzułmanów, a dokładniej dwóch rodzin. Dlaczego? Właśnie to jest powodem smutku, ponieważ Chrześcijanie nie potrafili po prostu się dogadać…
Tradycja, która nie zmienia się od wieków
W ogóle samo otwieranie Bazyliki to prawdziwa celebracja. Każdego dnia o 4 rano Adib Dżudeh al-Husejni, który posiada klucz. Przychodzi pod wrota świątyni, aby przekazać je innemu mężczyźnie, który nazywa się Wadżih Jakub Nuseibeh. Ten puka we wrota, po czym mnich, który znajduje się w środku, przez małe okienko podaje mu drabinę, po której wspina się i 30 centymetrowym, ćwierć kilogramowym kluczem otwiera drzwi, wpuszczając odwiedzających. Wieczorem o godzinie 19 (w lecie o 21) cała procedura przebiega w drugą stronę. Wadżih Jakub Nuseibeh najpierw prosi o opuszczenie Bazyliki, wspina się na drabinę, zamyka drzwi, podaje przez małe okienko drabinę mnichowi i przekazuje klucze Adibowi Dżudeh al-Husejniemu. I tak już od pokoleń. Niesamowite.
Wiele najważniejszych symboli chrześcijańskich
W jej wnętrzu znajduje się wiele ważnych symboli chrześcijańskich. Oprócz wspomnianego Grobu Jezusa są między innymi Golgota, kolumna biczowania czy kamień namaszczenia. Dzisiaj opiszemy 3 z nich. W tym miejscu warto podkreślić, że trudno w jednym poście opisać całą historię tego miejsca. Zachęcamy więc do sięgnięcia do wielu dostępnych w internecie źródeł.
Zaraz po wejściu do Bazyliki znajduje się Kamień Namaszczenia, znajdujący się w miejscu, w którym Józef z Arymatei i Nikodem obmyli, namaścili mirrą i aloesem oraz owinęli całunem ciało Jezusa po zdjęciu z krzyża. Co najważniejsze: to nie jest ten sam kamień, ale tylko zaznaczone miejsce, w którym według tradycji tego dokonali. Znajdujący się w tym miejscu kamień pochodzi z 1810 roku. Trzeba przyznać, że widok przy nim był dla nas niemałym szokiem kulturowym. Ludzie przynosili całe torebki, wypełnione dewocjonaliami i „wysypywali” je na kamień, wycierając nimi to właśnie miejsce. Inni przykładali bolące miejsca. Na pewno był to co najmniej ciekawy widok.
Idąc dalej docieramy do kaplicy ukazania się Chrystusa swojej Matce po zmartwychwstaniu. To kolejne miejsce, opisane w tradycji. To właśnie w niej znajduje się kolumna biczowania, do której przywiązany był Jezus przed drogą krzyżową. Została przeniesiona do Bazyliki z Wieczernika.
Golgota – miejsce ukrzyżowania
Kolejnym punktem, do którego udają się zwiedzający i pielgrzymujący, jest Kalwaria (Golgota). Znajduje się po prawej stronie od wejścia i mieści dwie kaplice. Pierwsza z nich to Przybicia do Krzyża. Druga to Śmierci na Krzyżu. To właśnie w tej drugiej kaplicy, tuż pod marmurowym ołtarzem znajduje się miejsce, w którym ustawiony był krzyż Jezusa. Oryginalna skała Golgoty przykryta jest posadzką. Można ją jednak zobaczyć przez przeszklenia w kaplicy oraz dotknąć poprzez otwór pod ołtarzem. Nie trzeba dodawać, że jest to miejsce bardzo często odwiedzane przez wiernych. Kaplica ta należy do wiernych wyznania Prawosławnego.
O samym Grobie Pańskim napiszemy już w kolejnym wpisie.